Polda aneb S poctivostí nejdřív pojdeš (1998) [PC, Android]

V roce 1998 vydala česká vývojářská firma Zima Software point and click adventuru jménem Polda aneb S poctivostí nejdřív pojdeš, kde se snažila zaujmout české publikum českým humorem a také tím, že najala na dabing známé české herce jako je Luďek Sobota (ten dabuje hlavní hrdiny), Jiří Lábus, Petr Nárožný, Valérie Zawadská a tak dále.

Měla úspěch a následovala další pokračování a dnes už existuje šest dílů. ŠEST! To už je poměrně velké herní série, skoro jako Tomb Raider 😀

Každopádně já jsem měl Poldu v dětství rád, a zjistil jsem, že všechny díly vyšly za poměrně nízkou cenu na Android (tééda všechny ne – pětka evidentně zatím chybí). A když jsem byl nedávno v nemocnici, rozehrál jsem Poldu od prvního dílu a hezky je všechny projel.

Někdy se ve hře vyskytuje i policejní brutalita

A když už jsem v tom, můžu rovnou sepsat své dojmy od první hry až po poslední… začneme tedy prvním dílem.

Celá adventura začíná v malé české obci jménem Lupany, ve které budeme v kůži policisty jménem Pankrác a musíme vyšetřit případ zmizení místního hostinského a jeho sestry.

Přiznám se, že první díl moc rád nemám, protože jsem ho v dětství nehrál a dostal jsem se k němu až později, kdy už jsem měl několikrát dohraný druhý a třetí a čtvrtý díl.

Pochopitelně, když je to česká adventura, očekávali bychom český humor. A skutečně – ten tu je. Nechybí ani takové to klišé, že manželka nechce pouštět svého muže do hospody chlastat. Bača, co bydlí na salaši poblíž Lupan, chlastá a mluví nářečím. Každý důchodce je hluchej nebo je schopný usnout uprostřed věty… á tak dále. Někdy se však vyskytuje také absurdní, černý, perverzní či autistický humor.

V Lupanech mají i sexshop

Celkově bych humor mohl hodnotit kladně a některé rozhovory mě pobavily. Nicméně myslím si, že nemusí sednout všem. Některé vtipy jsou spíše celkem podivné, cítil jsem se u nich trapně a osobně bych je vystřihl. A hlavně je tam spoustu scén, kdy hlavního hrdiny popadne amok, vytáhne bouchačku a začne kolem sebe střílet, což je ve výsledku spíše trochu “creepy”… Místy se chová dost amorálně či jako úplný kretén. A to se sem moc nehodí – kdyby na to tvůrci šli od začátku s tím úmyslem udělat hlavního hrdinu takovýho spíše antihrdinu. Ale takhle se chová spíše nekonzistentně. (Možná to měla být určitá kritika policie obecně… místy to tak vypadá).

Perníková chaloupka

Co mi připadá zvláštní také je, jak Pankrác vlastně zapadá do prostředí, protože evidentně žije v Lupanech, pracuje tam jako policista, bydlí v rodinném domě s babičkou… A přitom ho tam nikdo nezná. Kromě souseda a pár postav v redakci místních novin… se všemi ostatními mluví jako by je potkal poprvé v životě. Dokonce i pán na policejní stanici mluví s Pankrácem jako kdyby se potkali poprvé. Tak moment, neměli by se na vesnici lidi mezi sebou znát? Kromě toho Pankrác neví ani úplně základní věci o své vísce, třeba kde bydlí jeho šéf, kde se nachází místní cvičiště psů, sexshop apod.

(Mimochodem, vesnice, co má zverimex, cvičiště psů a sexshop je hodně advanced, to vám povím).

Když se ztratíte v lese, nejlepší je vyšplhat na strom jestli v dálce není švetýlko

V některých ohledech Polda nedává moc smysl, protože občas musíte něco udělat a ani nevíte proč. Třeba zmíněný sexshop – všimnete si plakátu, který oznamuje jeho otevření, a pak máte za úkol ho najít. Takže nejdříve musíte dostat z důchodců, kde je. A pak se dostat přes partu pankáčů dovnitř. A proč? To prostě nevíte a neví to ani hlavní hrdina. Pochopitelně to bude mít svůj adventurní smysl, protože tam získáte předměty, které se vám budou hodit. Ale příběhově to moc podložené není. A takových situací je v Poldovi víc…

Ale mimo příběh… Jak se Polda vlastně hraje? Sice je to normální adventura, ale obsahuje pár zvláštností… Ta první je, že každá lokace má spoustu objektů, se kterými se ale nedá vůbec nic dělat. Například pokoj, ve kterém celá hra začíná… Tam myší můžete najet na okno a objeví se popisek “okno”, ale nedá se na něj kliknout. Nedá se otevřít, nedá se prozkoumat, Pankrác okno ani neokomentuje. Díky tomu hra působí stylem, že je velmi bohatá a interaktivní, ale ve skutečnosti není… V každé lokaci je pouze minimum toho, co lze provést. A z toho jsem moc radost neměl.

Pokud jde o titulky, ty s dabingem někdy úplně nesedí. Kromě toho občas obsahují i gramatické chyby.

Ok, z textu by se mohlo zdát, že je to špatná hra. Skoro všechno jsem zkritizoval. Nicméně všechny tyhle věci zase tak zásadní nejsou a pokud člověku sedne humor, tak to v pohodě projde a nejspíše ho to bude bavit. Pokud ale ne, tak holt to není hra pro něj. Já osobně mám stejně raději další díly, takže tak…

Mimochodem, příběh ač vypadá nejdříve nudně, má docela vtipnou pointu na závěr. Ale nechci prozrazovat 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *