Polda 2 (1999) [PC, Android]

Člověk by si mohl myslet, že další díl ze série Polda bude nějak navazovat na díl první, ale v tomhle případě tomu tak vůbec není. Nenavazuje na něj příběhově, ani reáliemi, ani nijak jinak. Pochopitelně se opět vrací policista Pankrác dabovaný Luďkem Sobotou (+ další herci se v dabingu vrátili), ale… To je tak vše.

Druhý díl bych se nebál označit žánrově za sci-fi adventuru, protože… No… Zatímco první díl se odehrával v malé české vesnici Lupany a obsahoval spoustu maloměstského českého humoru, druhý díl se odehrává ve fiktivním městě Marsias. A tohle město je skutečně pozoruhodné, protože kromě policejní stanice obsahuje také hrad Klonenburg, pláž s mořem, letiště, cirkus a tak dále.

Zajímavostí je, že v tomhle městě je běžné klonování. Čili výroba lidí, kteří se nenarodili normálně, ale stvořili jej v laboratoři. A protože se v tomhle městě klonuje jako o život a lze naklonovat kohokoliv. Potkáme i mnoho známých osobností, jako jsou různé postavy z historie (Napoleon, Hitler, César, Božena Němcová, Al Capone), ale také známé celebrity (Michael Jackson, Pamela Anderson, Marilyn Monroe, Bill Gates, Miloš Zeman [“*škyt* Vy nejste jako ta novinářská žumpa!”]), někdy také i fiktivní postavy (Esmeralda, Lara Croft).

Pankrác má najednou manželku… A jak je vidět hned v intru, je to pěkná semetrika.

Klonování souvisí i s příběhem. Ve městě se totiž konala soutěž Miss a soutěžící jsou… naklonované krásky. Někdo však během soutěže hotel zapálil a během chaosu způsobeným požárem unesl naklonovanou krásku Klaudii… Policista Pankrác pochopitelně dostane za úkol zjistit, kdo za požárem a únosem stojí. A také unesenou dívku najít.

Polda Pankrác stejně jako v prvním díle zapadá do prostředí trochu zvláštním způsobem, protože se zdá, že je nový. Nezná totiž moc dobře různé záludnosti policejní stanice (třeba jak mluvit s informátorem v BISce) a dokonce ho všichni kolegové mají za nekompetentního debila (a přitom paradoxně má nejlepší výsledky). Co je zvláštnější, Pankrác nezná město, kde bydlí (až na pár míst) a často musí z různých postav dostat informaci o tom, kde se co nachází. Např. první úkol v celé hře je zjistit, ve které ulici se onen vyhořelý hotel nachází. Žádný vysvětlení o tom, že se právě přistěhoval a proč však příběh neobsahuje. Mimochodem, Pankrác ani moc neví o tom klonování a dozvídá se o něm postupně…

V Polda 2 se také vyskytuje Miloš Zeman 🙂 A mluví pořád stejně jako dnes

Pankrác je také ženatý… No fakt – má manželku. Kde ji vzal? To opět hra nevysvětluje. A navíc to v příběhu nehraje žádnou roli kromě toho, že díky tomu mohli tvůrci implementovat pár klišoidních českých vtipů ve stylu”mám manželku semetriku”.

Humor je však daleko lepší, než v prvním díle, alespoň dle mého názoru. Parodují se tu různé známé osobnosti, politika, společenské události atp. Rozhovory jsou poměrně zábavné, dokonce i komentáře hlavního hrdiny dovedou pobavit a jsou zajímavé. Tvůrci si tentokrát dali se scénářem trochu tu péči, aby byl skutečně zábavný.

Nevýhodou jsou trochu “dobové” vtipy, které reagují na to, co se dělo tehdy a dneska člověku moc neřeknou… Narážky na kapelu Lunetic ocení jen ti, co si tuhle chlapeckou hudební skupinu pamatují. Stejně jako vtipy o Esmeraldě. To jsme hlavně my, co jsme vyrůstali v devadesátkách.

Vrátím se ale k příběhu, který je překvapivě docela zajímavý. Jasně, je to humorná adventura, takže příběh je pojatý vtipně a s nadsázkou. Ale i přes humornou formu je to obsahově poměrně hezká detektivka a celkově jsem měl pocit, že po něčem pátrám a stále se to zamotává, stále se dějí další věci, ale konečné rozuzlení dává docela smysl.

Hlavní hrdina mi taky připadá lepší, než v prvním díle. V prvním díle se chová jako hajzl, zatímco tady se snaží spíše pomáhat lidem s jejich problémy, často projevuje pochopení a vůbec. Tentokrát mi hlavní hrdina fakt sedl!

Okay, možná skáču trochu od myšlenky k myšlence. Pro přehled ještě shrnu věci, u kterých mi připadá, že se oproti prvnímu dílu Poldy výrazně zlepšily:

1) Humor
2) Hlavní hrdina (a jeho charakter)
3) Příběh

Jako adventura se to také nehraje špatně. Lokace (které jsou nakreslené v takovém hezkém cartoonovém stylu) jsou interaktivnější… je tu spoustu věcí, které lze prozkoumat a provést (ačkoliv je tu pár “prázdnějších” míst).

V Polda 2 lze potkat i Hitlera

Polda 2 je podle mě asi nejlepší díl série. Tak nějak mě ze všech dílů vždycky baví nejvíce. Nejvíce mi sedí humor, styl, hlavní hrdina, prostředí, námět, příběh a vůbec všechno. Navíc, znáte jinou hru, kdy můžeme Zemanovi koupit Becherovku, a pak poslouchat jeho opilecký řeči?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *