Duke Nukem Forever [PC]

Jak dlouho, že jsme na tuhle hru čekali? Čtrnáct let? Ačkoliv… to není úplně přesné, jelikož celých čtrnáct let na tom nedělali, ale spíše to často dávali k ledu nebo to zrušili a pak to zase obnovili… Tak jako tak se první zmínky o Duke Nukem Forever objevovaly v herních časopisech už někdy v roce 2001… No, už asi chápu to „Forever“ v názvu. Každopádně v roce 2011 DNF nakonec skutečně vyšel! Wow!

Já jsem se k němu každopádně dostal až teď v roce 2018. Prostě jsem ho viděl na Steamu, koupil jsem si ho a dal se do hraní.

A tak jsem se po nějaké době znovu octnul v kůži Duke Nukema… Blonďatého pohledného mužného svalovce, který srší testosteronem, má rád ženský, pivo, střílení ufounů, co vypadají jako prasata a vypouštění jedné vtipné hlášky za druhou.

V tomto pokračování ho navíc každý miluje, protože v předchozích dílech zachránil svět před útokem mimozemšťanů, takže je prostě slavný a bohatý… Jenže ufouni napadli svět zase a znovu, čili je na čase se chopit zbraní a Let’s rock!

Je tu i menší přestřelka ve westernovým městečku

Při čtení různých recenzí se zdálo, že je DNF prostě… nepovedená hra. Nejvíc se kritizovala zastaralá grafika a efekty, což mi osobně nepřipadlo tak hrozné (celkově nemám moc hry po roce 2007 nahrané) a navíc na vzhledu moc nezáleží. Je to každopádně nejspíše pravda.

Mnohem více se však kritizoval fakt, že Duke může držet jen dvě zbraně a pokud chce vzít další, musí jednu zahodit. A mně nezbývá, než se ke kverulantům přidat. Byl to fakt blbý nápad. Nedává to prostě smysl. Duke má být akční hra na vyblbnutí, ne pseudorealistická střílečka ala Call of Duty.

Celkově se však cítím zklamaný tím, jak se DNF hraje. Čekal jsem akčňák, kde se jen střílí a všechno vybuchuje, tečou hektolitry krve… Ovšem taková věc tu moc není. Teď abych se raději šel vyblbnout třeba do Dooma (2016), Serious Sama nebo Duke Nukem 3D, jelikož tyto tituly jsou daleko akčnější a zábavnější, než DNF.

Problémem je, že přestřelky vypadají nějak takto: Dojdete do místnosti, zjeví se tam několik monster a vy je musíte postřílet. Jak jinak. Ovšem ve zbraních obvykle strašně rychle dojde munice, takže další fáze přestřelky je o tom, že hledám na zemi nějakou zbraň, za kterou vyměním tu prázdnou. V další je však taky jen troška střeliva. Poslední tři monstra jsem nucen ustřílet pistolkou nebo ubít pěstmi.

Zkrátka, omezená munice nevadí, naopak dává smysl. Jenže tady jí bylo prostě zoufale málo a celkově to kazilo každou akční scénu.

Mise s Mighty Food jsou trochu jako mise s autem z HL2, akorát trochu nudnější 🙂

Dále bych čekal, že když vás čeká boss, bude před bojem možné doplnit zdraví (zde odpadá díky autohealu) a munici. K bossovi člověk může jen pokud je po zuby ozbrojený až k prasknutí… Ééé ne. V DNF se klidně zjeví boss když mám u sebe jen brokovnici se třemi patrony a pistolku s deseti kulkami. Takže do něj našiju tohle. Pak ještě něco najdu na zemi. A pak ho dodělám dvěma granáty.

Ono to často stačí na jeho poražení, ale máte prostě pocit, že ho zdoláváte „zbytky“ a vyšlo to vlastně o vous.

Mimochodem, pokud jste měli rádi z předchozích dílů zbraně jako je „mrazič“ a „zmenšovač“, tak ty tady jsou. Ovšem obě se tu vyskytnou jen jednou a na chvíli, přičemž mají tak málo munice, že budete rádi za jednoho mrtvého enemáka.

A to ani nemluvím o tom, že v DNF se vyskytuje tak šest druhů monster. Šest druhů… v roce 2011!! Jsou to „Trooper“, „Pig Cop“, „Octobrain“ a „Enforcer“, „Octo Baby“ a „Assault Commander“. No a pak už jen bossové.

V DNF je spoustu humoru

Kromě přestřelek obsahuje DNF i několik různých jiných úkolů. Jsou tu třeba mise, kdy Duke jezdí ve svém autu (a autem se myslí Monster Truck) jménem „Mighty Foot“ a tyto mise trochu připomínají mise s vozítkem z Half Life 2, akorát jsou trochu méně zábavné. Taky je tu několik pasáží, ve kterých je Duke zmenšený na velikost bárbíny. A v takových chvílích se DNF mění v plošinovku.

A pak se přeskakuje z regálu na regál, z kuchyňské linky na kuchyňskou linku, z bedny na bednu a tak dále. Je to určitě fajn zpestření, ačkoliv si umím představit spoustu lidí, kterým tyto pasáže musí připadat otravné a nudné. Možná jsou někdy až příliš zdlouhavé.

Občas se objeví i nějaký ten boss

Nakonec musím zmínit boss fighty. Je jich tu pár, některé jsou zábavné, jiné jsou trochu frustrující. A… to je vlastně tak všechno, co se k nim dá říct. Zajímavostí je snad jen to, že tvůrci vrátili bossy, které známe z Duke Nukem 3D. Potkáme tu prostě téměř to samé. Ano, dokonce je tu boj s obludou pod vodou.

Když to shrnu DNF není úplně špatná gamesa, ale podle mýho názoru se… tak trochu nepovedla. A přitom neselhává v zásadních věcech, jen v detailech. Stačila by upravit jen hromada drobností a hned by byl DNF desetkrát lepší a zábavnější záležitost. Bohužel z toho vyšlo něco, k čemu se v dohledné době nechci vracet a po dohrání jsem byl spíše rád, že to mám za sebou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je administrator. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Duke Nukem Forever [PC]

  1. Ahoj, ako si písal, že je možné niesť iba dve zbrane, tak pôvodne to tak bolo, ale od určitého času existuje aktualizácia (inštaluje sa automaticky), kde v nastaveniach pribudne možnosť „Expanded Inventory“ a potom môže Duke niesť štyri zbrane.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *